Chceme, aby všetky deti vedeli prvú pomoc

Beh od Tatier k Dunaju pod záštitou Falck n.o.

Stále väčšej priazni sa teší štafetový beh Od Tatier k Dunaju. V poradí štvrtý ročník sa uskutočnil 20.-21.8.2016. Ako napovedá jeho samotný názov, ide o unikátne bežecké podujatie so začiatkom v Demänovskej doline a po zdolaní „skromných“ 345 km s cieľom na Tyršovom nábreží v Bratislave. Cesta do cieľa nie je vôbec jednoduchá – okrem samotnej dĺžky trate dá účastníkom zabrať aj celkové prevýšenie takmer 4 000 metrov a nekonečný asfalt pod nohami. V čom je však čaro týchto pretekov? Je to súťaž tímov, nie jednotlivcov. Na zvládnutie trate s 36-timi úsekmi si rozdelia sily 6- ti, 9-ti až 12-ti členovia jednotlivých tímov. Po prvýkrát sa tohto podujatia zúčastnil aj tím Falck-u v tričkách Falck n.o. na čele s Petrom Zachvejom.


Ako vnikla myšlienka vytvoriť tím Falck?

Vo Falck-u máme viacero športovcov, ktorí sa pravidelne zúčastňujú rôznych behov. Hlavnou inšpiráciou bol pre nás posledný ČSOB Maratón, kde sme sa s kolegami opäť stretli. ČSOB Maratón je špecifický tým, že pozostáva z viacerých disciplín od štafetového behu, cez maratón, polmaratón, beh na 4,2 km, beh na 10 km, atď. Jednoducho nájde si tam to svoje každý viac či menej zdatný bežec. Pri pohľade na všetky tie skupinky kolegov, známych, ktorí si prišli spolu zašportovať nás napadla myšlienka, že by sme aj my mohli bežať spolu v dresoch pod značkou Falck. Bežať pre radosť, pre potešenie z pohybu, len aby sme boli spolu. Podarilo sa nám zapáliť pre túto myšlienku aj kolegyne z Falck neziskovej organizácie a tak vznikol tím, ktorí reprezentoval Falck, Falck neziskovú organizáciu a náš hlavný cieľ naučiť všetky deti prvú pomoc.

 

Čím sa odlišuje beh od Tatier k Dunaju od iných behov, ktorých sa zúčastňujete?

Tento beh je v prvom rade dlhý, má približne 345 km a to ho prirodzene zaraďuje medzi tie náročné. Ale na druhej strane je tímový, jednu skupinu tvorí 12 ľudí. Na rozdiel od iných behov je náročný na logistiku, nestačí len prísť a odbehnúť si trať, tu bolo treba zosúladiť množstvo vecí, do organizácie vstupovalo množstvo faktorov. Keďže sa beží spôsobom, že každý bežec má v tíme jasne určené miesto a odbehne si vždy svoj úsek, treba myslieť na to, ako sa po odbehnutí dostane na miesto, odkiaľ beží ďalej, kde sa naje, napije, kde bude spať, atď. Ľudia spolu strávia desiatky hodín v aute, nie v ideálnych podmienkach na oddych, regeneráciu. Niet lepšieho tmelu pre akúkoľvek skupinu ako práve takéto podujatie. Je to úžasná forma teambuildingu a priestor na spoznanie kolegov. Počasie nám prialo, netrápilo nás ani nadmerné teplo, noc bola príjemná, takže sme mali ideálne podmienky.

 

Ako hodnotíte výkon Falck tímu?

Ľudia boli úžasní, mnohí dosiahnutými výkonmi prekvapili sami seba a musím povedať, že aj nás. Na to, že to bola naša premiéra, to bolo naozaj super. Som na náš bežecký tím veľmi hrdý a teším sa na ďalší ročník.


Na tomto behu ste boli spolu s kolegami ambasádormi Falck n.o. Ako sa vám v tejto novej úlohe bežalo?

Ľudia už značku Falck poznajú, vedia, čomu sa venujeme a reagujú pozitívne. Prichádzali za nami s malými zraneniami, ošetrovali sme ich aj tu. Mám samozrejme radosť, že naše logo v spoločnosti rezonuje a dostáva sa stále viac do povedomia ľudí. Dostávali sme otázky,  čo znamenajú ruky v srdci a mali sme príležitosť vysvetliť, že tak ako pod značkou Falck pomáhame zachraňovať životy, tak v mene neziskovej organizácie podávame pomocnú ruku deťom a učíme ich prvú pomoc.

Zvláštne poďakovanie patrí všetkým tým, ktorí s nami priamo nebežali, ale pomáhali nám s presunmi, s realizáciou, konkrétne našim vodičom Jurajovi Balážovi a Miloslavovi Janečkovi, ale aj firme Todos, ktorá nám poskytla vozidlá. Ďakujeme aj všetkým za psychickú podporu,  p. Dušanovi Maslenovi zo spoločnosti Dumas Plus, Beátke Zúborovej a Hotelu Jánošík v Liptovskom Mikuláši o zabezpečenie nášho pitného režimu, stravy, poskytnutie nocľahu. Po trati nás sprevádzalo množstvo ľudí, ktorí nám držali palce a dodávali energiu na ďalšie kilometre. Ďakujeme.