Chceme, aby všetky deti vedeli prvú pomoc

Dobrovoľné hasičské zbory získali 15 defibrilátorov

V uplynulých dňoch mali dobrovoľné hasičské zbory (DHZ) na Slovensku možnosť zapojiť sa do výzvy o 15 automatických externých defibrilátorov (AED). Do tejto výzvy sa prihlásilo viac ako 170 DHZ. Záujem o AED prístroj prejavili zbory patriace podľa stupňa nebezpečenstva katastrálneho územia obce do kategórie „A“ alebo napríklad aj niektoré z historicky najstarších dobrovoľných hasičských zborov na Slovensku.

Nezisková organizácia Falck pripravila výzvu s názvom „15 AED PRE DOBROVOĽNÝCH HASIČOV“, ktorej myšlienkou je podporiť aktívne pôsobiace dobrovoľné hasičské zbory na Slovensku a odovzdať im do užívania život zachraňujúci prístroj AED. Podmienkou k zapojeniu sa do projektu bolo vyplnenie registračného formulára na webovej stránke vyhlasovateľa www.pomahatneboli.sk. Do projektu sa zapojilo viac ako 170 registrovaných a na Slovensku pôsobiacich DHZ. V prihláškach sa častokrát ukrývali rôzne príbehy plné odhodlania, vytrvalosti a zanietenia pre dobrovoľníctvo a hasičinu.

Cieľom výzvy bolo podporiť činnosť dobrovoľných hasičov a pomôcť im rozšíriť ich profesionálne vybavenie. Falck dlhodobo podporuje myšlienku sprístupňovania externých defibrilátorov pre širokú verejnosť, aby boli tieto život zachraňujúce prístroje v prípade potreby k dispozícii pre čo najrýchlejšie použitie.

Zoznam 15 DHZ, ktoré získali AED:

 1. DHZ Kuková
 2. DHZ Predajná
 3. DHZ Muráň
 4. DHZ Spišské Bystré
 5. DHZ Liptovská Kokava
 6. DHZ Mošovce
 7. DHZ Borský Mikuláš
 8. DHZ Zohor
 9. DHZ Rovinka
 10. DHZ Gabčíkovo
 11. DHZ Matiašovce
 12. DHZ Horovce
 13. DHZ Stará Bystrica
 14. DHZ Trstená – odbor Služobnej kynológie
 15. DHZ Mníšek nad Hnilcom