Chceme, aby všetky deti vedeli prvú pomoc

Štartuje druhý ročník projektu ZÁCHRANA SOM JA

Viac ako 7 500 detí, takmer 1 000 učiteľov a 50 automatických externých defibrilátorov. To je len pár čísiel, ktoré popisujú prvý ročník projektu ZÁCHRANA SOM JA. Ten priniesla Falck nezisková organizácia a Nadácia Allianz a je zameraný na vzdelávanie žiakov základných škôl v oblasti prvej pomoci a bezpečnosti na cestách.

V rámci prvého ročníka projektu ZÁCHRANA SOM JA absolvovali žiaci základných škôl zážitkový kurz prvej pomoci a ich učitelia certifikovaný kurz prvej pomoci. Zároveň 50 škôl na celom Slovensku dostalo automatický externý defibrilátor, s ktorým dokáže aj laik zachrániť ľudský život. „Po druhom ročníku sa tieto čísla ešte zdvojnásobia. To znamená, že vďaka nášmu projektu pribudne na Slovensku až 100 defibrilátorov, minimálne 2 000 učiteľov bude vedieť, ako v škole zasiahnuť, keď sa niekomu niečo stane a veríme, že vyše 15 000 školákov na prvom stupni sa naučí základy prvej pomoci v rámci zážitkového kurzu“, hovorí Jana Mračnová, výkonná riaditeľka Falck n.o. Druhý ročník projektu ZÁCHRANA SOM JA odštartuje v priebehu leta. „Už pri prvom ročníku sme videli, že to má zmysel. V médiách sa síce v poslednom čase objavujú správy, že na Slovensku automatické externé defibrilátory pomaly pribúdajú, naposledy v Bachledovej doline, ale stále ich je málo. My sme v priebehu dvoch mesiacov minulého roka rozdali až 50 defibrilátorov a tie sa dostali aj do takých obcí či oblastí, kam to má záchranka často ďaleko a o živote rozhodujú minúty. A teraz k nim pribudne ďalších 50“, hovorí za Nadáciu Allianz jej správkyňa Lucia Muthová.

Preto, keď k nám študenti prídu, tak začíname pri predmete Prvá pomoc a ošetrovateľstvo úplne od začiatku, nemáme na čo nadviazať.“

Aj v rámci druhého ročníka projektu ZÁCHRANA SOM JA budú môcť žiaci prvého stupňa základných škôl prihlásiť svoje projekty na tému prvej pomoci a bezpečnosti na cestách. Porota z nich vyberie 50 najlepších tried, ktoré opäť získajú kurz prvej pomoci pre celý prvý stupeň, akreditovaný kurz prvej pomoci pre učiteľov, automatický externý defibrilátor a školský výlet.

O projekte ZÁCHRANA SOM JA 2

Cieľom projektu je vrátiť tému prvej pomoci na základné školy. Vzdelávať žiakov v oblasti prvej pomoci, záchrany života a prevencie pred úrazmi. Ide o projekt, ktorý je vstupnou bránou k šíreniu osvety v tejto oblasti a návratom k jednoduchým, ale veľmi dôležitým krokom prvej pomoci, ale aj základným morálnym hodnotám – pomáhať je ľudské. Nosným pilierom projektu je súťaž s tematikou prvej pomoci, záchrany života, prevencie pred úrazmi a bezpečnosti na cestách. Do súťaže sa môžu prihlásiť všetky triedy 1. stupňa ZŠ. Stačí, keď napíšu príbeh podľa indícií súťaže a zaregistrujú ho do 12.10.2018 na stránke súťaže www.zachranasomja.sk.