Chceme, aby všetky deti vedeli prvú pomoc

TFA Slovakia – budúci rok už s medailovými ambíciami

Po rakúskom  TFA nastúpili reprezentanti Falck n.o. aj na štart slovenskej obdoby tejto súťaže – TFA Slovakia, ktorá sa už tradične konala v Banskej Bystrici. Ide o najťažšiu a najstaršiu súťaž profesionálnych i dobrovoľných hasičov na Slovensku. A konkurencia bola opäť veľká, veď štartovalo až 75 členov dobrovoľných a profesionálnych hasičských zborov zo Slovenskej republiky, ale aj zahraničia. A to na čele s aktuálnym majstrom Európy, Poliakom Marcinom Zdziebłom, ktorý sa aj tu tešil z absolútneho víťazstva. Zaujímavosťou bolo, že prvýkrát sa na súťaži predstavila aj žena – Veronika Zacharová z DHZ Štefultov.

Matúš Bali-Hudák absolvoval práve na TFA Slovakia minulý rok premiéru v hasičskom športe.  „Teraz som už vedel, čo ma čaká, mohol som si to v hlave nastaviť a dostatočne sa pripraviť. Na rozdiel od minulého roka som už poznal jednotlivé disciplíny a presne som už vedel, čo kde robiť“, porovnáva M. Bali – Hudák. A pri porovnávaní sme v našom rozprávaní pokračovali aj ďalej, keďže len nedávno sa reprezentanti Falck n.o. vrátili z TFA Austria. „TFA Austria bola porovnateľná so súťažou v Banskej Bystrici, ale prišla mi silovejšia, čo mi viac vyhovuje,“ hovorí Matúš. „Veľký rozdiel je v tom, že v Rakúsku sa idú schody ako prvé a aj to len o polovicu menej ako v Bystrici (pozn. v BB musia hasiči zdolať s plnou výbavou 22. poschodí).  Na Slovensku máme jednu z mála súťaži TFA, ktorá sa organizuje podľa základných pravidiel a tie sú nastavené na veľmi vysokú úroveň a táto súťaž je dosť náročná“, dodáva Peter Wojatschek.

Minulý rok všetkých pretekárov najviac potrápilo stanovište s figurínou (pretekár uchopí figurínu s hmotnosťou 80 kg a prenáša ju ľubovoľným spôsobom na vzdialenosť 60 m, následne figurínu položí na pôvodnú pozíciu do vyznačeného priestoru), mnohí túto disciplínu aj vzdali. Peter ani Matúš sa jej však tento rok vôbec nezľakli. „Túto disciplínu som splnil s veľkým prehľadom a bez žiadnych problémov – krásne som si figurínu vyhodil na ramená ako mi to v minulom ročníku ukázal Peter, takže toto bola pre mňa jedna z ´najľahších´ disciplín“, hodnotí Matúš.

V celkovom hodnotení nakoniec obsadil Peter 8. priečku (5. vo svojej kategórii) a Matúš skončil na 14. mieste (vo svojej kategórii na 7.), takže niet pochýb, že pri tak veľkej konkurencii sú so svojím umiestnením spokojní. „Každý rok vidím posun ako v čase, tak v umiestnení, a to je základ. Už som len pár krokov od stupňov víťazov a verím, že to raz príde“, dodáva Peter. A „bedňové“ ambície pred budúcim ročníkom netají ani Matúš:  „S Petrom sme sa dohodli, že ďalší rok ideme na ´bedňu´ 😊, aspoň jeden z nás, tak držte palce, nech nám to vyjde“.

Naša reprezentačná dvojka opäť ukázala, že patrí medzi slovenskú hasičskú špičku! Po Matúšovej minuloročnej premiére,…

Zveřejnil(a) Falck n.o. dne Sobota 16. června 2018